Duminică, 22 Iulie 2018, 06:50Bine aţi venit Vizitator | RSS   
Meniu site
Sondajul nostru
Evaluează site-ul meu
Total răspunsuri: 45
Statistici

Total online: 1
Vizitatori: 1
Utilizatori: 0

Realizări


Profesorii liceului îmbunătăţesc nivelul de instruire, utilizînd tehnologii noi de informare în baza curriculumului modernizat, folosind cunoştinţe din psiholo-gie, pedagogie, metodologia instruirii, experienţă pedagogică avansată, dar şi cur-suri de perfecţionare.

În anul de învăţămînt 2012-2013 cursuri de perfecţionare au urmat 12 profesori.

Numărul profesorilor care au urmat cursurile de perfecţionare

în decurs de 8 ani

2005-2006

2006-2007

2007-2008

2008-2009

2009-2010

2010-2011

2011-2012

2012-2013

9

8

8

7

7

1

7

12

 

Atestarea este un imbold pentru îmbunătăţirea activităţii profesionale a peda-gogilor în scrierea lucrării metodice. Analiza rezultatelor, frecventarea lecţiilor, ve-rificarea programelor şi a proiectelor oferă o vastă informaţie pentru studiu şi schimbul de experienţă pentru profesori.

         La finele anului de învăţămînt 2012-2013:

·        Gradul superior-1 profesor;

·        Gradul didactic I-10 profesori;

·        Gradul didactic II-18 profesori;

·        Tineri specialişti-5 profesori;

·        S-au atestat total 32 profesori din 92,5% din toţi lucrătorii.

În anul de învăţămînt 2012-2013, 10 profesori şi 2 manageri şcolari au trecut atestarea:

-Dronic A., profesoară de lb.engleză-conferirea gradului didactic II;

-Micleuşanu A., profesoară de lb. şi lit.română- conferirea gradului didactic II;

-Goia N., profesoară de matematică-confirmarea gradului didactic I;

 -Cîrpî V., profesor de matematică- confirmarea gradului didactic II;

-Iasineţcaia G., profesoară de clasele primare- confirmarea gradului didactic II;

-Toma N., profesoară de clasele primare- confirmarea gradului didactic I;

-Dengovskaia L.,profesoară de chimie- confirmarea gradului didactic I;

-Iadovin A., profesor de istorie- confirmarea gradului didactic I;

-Grosu V., profesoară de informatică- confirmarea gradului didactic I;

-Borş A.,director adjunct pe educaţie-conferirea gradului didactic II în activitatea de manager;

-Şevcenco Z., director adjunct pe lucru metodic- conferirea gradului didactic II în activitatea de manager;

         Profesorii LT,,Academia copiilor” lucrează asupra problemei ce vizează utilizarea tehnologiilor noi de informare în baza curriculumului modernizat şi asupra experienţei pedagogice avansate pentru dezvoltarea şi formarea persona-lităţii elevilor.

Succesele elevilor

   Liceul acordă condiții bune de dezvoltare fizică și intelectuală fiecărui elev. Profesorii își dezvoltă măiestria profesională prin organizarea la lecții a diferitor forme de activități cu elevii: lucru în grup, în perechi, individual, pentru a le stimula motivația de învățare.

   Liceul „Academia copiilor” se mîndrește cu discipolii săi care iau parte activă la diverse olimpiade și concursuri școlare de sector, municipale, internaționale. În comparație cu anul de studii 2011-2012, în anul de studii 2012-2013 numărul locurilor premiante a crescut de 1,5 ori.

 

Discipline:

·        Limba și literatura română- 1 loc premiant

·        Limba engleză – 9

·        Limba și literatura rusă – 10

·        Clasele primare – 7

·        Matematica – 2

·        Istoria – 1

·        Chimia – 9

 

Profesori:

·        Ursu A., profesoară de limba și literatura română – 1 loc premiant;

·        Miron L., profesoară de limba și literatura rusă - 3

·        Repida R., profesoară de limba și literatura rusă - 4

·        Şevcenco Z., profesoară de limba engleză - 5

·        Curmoiarţev V., profesoară de limba engleză - 2

·        Pantea E., profesoară de limba engleză - 2

·        Novicov O., profesor de limba engleză - 1

·        Dengovskaia L., profesoară de chimie – 6

·        Iasineţkaia G., învăţătoare de clasele primare – 2

·        Moldovanova M., învăţătoare de clasele primare – 4

·        Guţul A., învăţătoare de clasele primare – 1

·        Goia N., profesoară de matematică - 2

·        Chicerman E., profesoară de istorie - 1

 

Elevi:

Limba și literatura română

·        Botnari Ion, elev în clasa a XII-a „B” - locul 2 (sector)

Matematica

·        Pronoza Vladislav, elev în clasa a V-a „A” – menţiune în concursul închinat memoriei lui V. Suceveanu

·        Bejan Elizaveta, elevă în clasa a V-a „A” – menţiune (sector)

·        Limba și literatura rusă

·        Savateeva Nelea, elevă în clasa a IX-a „A” – locul 3 (sector)

·        Balanuţa Nadejda, elevă în clasa a X-a „A” – locul 3 (sector), locul 2 (municipiu), menţiune (republică)

·        Mehanicov Denis, elev în clasa a IX-a „B” – locul 2 (sector)

·        Mirca Arina, elevă în clasa a IX-a „B” – locul 3 (sector)

·        În concursul republican „Scrisoare mamei” elevul clasei a IX-a „A”Ciuravin Danil a luat locul 1

Chimia

·        Curmoiarţev Marta, elevă în clasa a X-a „A” – locul 2 (sector),

·        Balanuţa Nadejda, elevă în clasa a X-a „A” – locul 3 (sector),

·        Punga Alexandru, elev în clasa a VIII-a „A” – locul 2 (sector)

·        Limba engleză

·        Botnari Ion, elev în clasa a XII-a „B” - locul 2 (sector)

·        Tiunova Ecaterina, elevă în clasa a XI-a „A” – menţiune (sector)

·        Romanciuc Valeria, elevă în clasa a X-a „B” – menţiune (sector)

·        Mirca Arina, elevă în clasa a IX-a „B” – menţiune (sector)

·        Bejan Elizaveta, elevă în clasa a V-a „A” –locul 1 (sector)

·        Sent-Denis Anastasia, elevă în clasa a VI-a „A” –locul 1 (sector)

·        Spătaru Alexandr, elev în clasa a VI-a „B” –locul 3 (sector)

·        Ianioglo Vlad, elev în clasa a VII-a „B” – menţiune  (sector)

Clasele primare

·        Leşco Igor, elev în clasa a IV-a „A” – locul 3 la limba şi literatura rusă (municipiu), menţiune la matematică (municipiu)

·        Surujiu Timofei, elev în clasa a IV-a „A” – menţiune la matematică (sector)

·        Şevcenco Alexandr, elev în clasa a III-a „A” – locul 1 la limba şi literatura rusă (sector), locul 1 la matematică (municipiu)

·        Boboc Valeria , elevă în clasa a IV-a „B” – menţiune la limba și literatura română (sector)

 

Participare la olimpiada internațională bilinguală

   La olimpiada internațională bilinguală, care a avut loc în perioada decembrie 2012 – aprilie 2013, au participat 28 de elevi din clasele a V-a – a XI-a din LT „Academia copiilor”, care au demonstrat cunoștințe bune la gramatica limbii engleze și limbii ruse, precum și la științele naturale și umanitare. În deosebi trebuie remarcată activitatea profesorilor în pregătirea elevilor care au obținut următoarele rezultate:

                      Totalurile etapei I (numărul de puncte):

Clasele a X-a – a XI-a

      Untila Irina – locul 2 (109)

      Curmoiarțev Marta – locul 3 (104)

Clasele a VIII-a – a IX-a

Lupaşco Anastasia – locul 3 (98,5)

Vieru Pavel – locul 3 (98,5)

Mehanicov Denis – locul 3 (98,5)

Botezatu Liviu – locul 3 (98,5)

Lupuşor Victor – locul 3 (98,5)

Draganova Xenia – locul 3 (98,5)

Clasele a V-a – a VII-a

Curmoiarţev Ilona - locul 1 (147,5)

Domentii Evghenii - locul 3 (121,5)

                     Totalurile etapei II (numărul de puncte):

Clasele a X-a – a XI-a

      Curmoiarțev Marta – locul 1 (92)

      Untila Irina – locul 2 (90)

Clasele a V-a – a VII-a

Domentii Evghenii - locul 1 (121,5)

Curmoiarţev Ilona - locul 2 (147,5)

Secu Ana-Valeria - locul 3 (142)

                    Totalurile olimpiadei (numărul de puncte):

Clasele a X-a – a XI-a

      Untila Irina – locul 2 (199)

      Curmoiarțev Marta – locul 3 (196)

Clasele a V-a – a VII-a

Curmoiarţev Ilona - locul 1 (289,5)

Domentii Evghenii - locul 3 (265,5)

 

 

 

 

Participarea elevilor la Convenția regională la limba engleză

 

Convenția internațională -2014 pentru elevii din Țările baltice și CSE s-a desfășurat de la 24 martie pînă la 28 martie,2014 în pansionatul Erșova, regiunea Moscova,Rusia.

Anul acesta la acest forum au participat 250 de elevi din Rusia, Moldova, Kazahstan..Peste 20 de naționalități din Ecaterinburg, Tiumeni, Vladivostoc, Moscova au concurat în următoarele concursuri: arta scenică, concurs muzical, concurs vocal, activitate artistică, fotografie, arta manuală, concursuri sportive.

Organizatorii acestei Convenții au fost „Școala zilei de mîine” din orașul Moscova, Rusia.

Limba de comunicare în cadrul Convenției este limba engleză.

Echipa LT „Academia copiilor” a fost dirijată de către directorul liceului Horjan Nina. Echipa formată din 3 elevi au luat 18 medalii:9 de aur, 6 de argint, 3 de bronz. Eleva din clasa a IX-a Ceban Alexandrina a devenit eleva-premiantă a Convenției și a fost premiată cu mai multe diplome, medalii și premii.

 

 

 

 

 

 

Autentificare
Căutare
Calendar
«  Iulie 2018  »
LnMrMrcJoiVnSaDm
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Arhiva materialelor
Prietenii site-ului
  • Creaţi un website gratuit
  • Forumul Comunității uCoz
  • Manualul uCoz
  • Tutoriale Video
  • Magazinul oficial cu Șabloane
  • Cele mai bune exemple de website-uri